Jánošíkov dom, U Jánošov, č. 2198, 013 06 Terchová+421 903 793 100Otváracia doba

English German Hungarian Polish Slovak

Symbolický dom Juraja Jánošíka v Terchovej

Našou ambíciou je, aby symbolický Jánošíkov dom plnohodnotne slúžil turistom/záujemcom od jari do zimy. Návštevník v ňom môže nájsť okrem Jánošíkovej izby, ktorá je venovaná Jánošíkovi a jeho rodine aj originálne suveníry, kde nikde inde nenájdete. Prevádzkovateľom Jánošíkovho domu je obec Terchová spolu so Združením Turizmu Terchová. Tešíme sa na vašu návštevu.

O Jánošíkovom dome ústami starostu obce Terchová

MILÍ PRIATELIA,

pri príležitosti 330. výročia narodenia Juraja Jánošíka bol začiatkom augusta 2018 v jeho rodnej osade u Jánošov slávnostne sprístupnený Symbolický dom tohto legendárneho zbojníckeho kapitána a ľudového hrdinu. Konečne prišlo k naplneniu myšlienky dôstojnej propagácie slávneho rodáka z Terchovej priamo tam, kde sa narodil, prežil neľahké roky detstva a dospievania.

Symbolický Jánošíkov dom bol exteriérovo aj interiérovo budovaný postupne. Pokiaľ ide o interiérové riešenie, chceli sme návštevníkom zo Slovenska i zahraničia zaujímavou formou priblížiť Jánošíkove rodinné súvislosti. Širšia verejnosť nevie o nich nič alebo len veľmi málo, keďže táto téma nikdy nebola predmetom bádateľského záujmu.

Osobne mám veľkú radosť a pocit hrdosti z uskutočnenia myšlienky Symbolického Jánošíkovho domu v jeho rodnej osade. Neďaleko od nej som vyrastal, s týmto nádherným prírodným prostredím ma spája silné citové puto, veľmi dobre som poznal a poznám ľudí, ktorí tu žili a žijú dodnes.

Dovoľte mi využiť tento priestor na úprimné poďakovanie všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k úspešnej realizácii nášho zámeru. Od poslancov Obecného zastupiteľstva, ktorí jednomyseľne podporili kúpu objektu drevenice, a pracovníkov Obecného úradu Terchová cez tvorcov ideového konceptu, výtvarného, architektonického a technického riešenia, odborných poradcov, pamiatkarov, remeselníkov, ľudových umelcov, miestnu folklórnu komunitu až po dobrosrdečných obyvateľov osady u Jánošov. Výsledkom spoločného úsilia je zriadenie trvalej expozície, ktorá bude k dispozícii záujemcom, turistom a návštevníkom Terchovej nepretržite počas celého roka. Inšpiratívne autentické prostredie ponúka jedinečnú možnosť hlbšie sa zamyslieť (okrem iného) aj nad skutočnosťou, prečo Juraj Jánošík prenikol do finálovej desiatky televíznej ankety o Najväčšieho Slováka.

Tento svoj príhovor ukončím konštatovaním, že od roku 2019 sa bude Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej – jedna z najstarších, najväčších a najnavštevovanejších kultúrnych akcií na Slovensku – pravidelne otvárať na prelome júla a augusta v areáli Symbolického Jánošíkovho domu. JOZEF DÁVIDÍK starosta obce Terchová

JOZEF DÁVIDÍK
starosta obce Terchová

Fotografie Jánošíkovho domu

Pamätná tabuľa na Jánošíkovom dome

„Jánošíka nemôžete zabiť. Jánošík je sloboda a sloboda je večná!“ Táto myšlienka z filmového plagátu najvýstižnejšie charakterizuje nezastupiteľnú rolu jánošíkovského fenoménu v národných dejinách Slovákov doma i vo svete. Hoci historický Jánošík (1688 – 1713) žil len 25 rokov a zbíjal iba poldruha roka, legendárny Jánošík žije už tristo rokov. Vždy, keď bolo Slovensko v existenčnom ohrození, jánošíkovská tradícia inšpirovala a mobilizovala odpor proti zrade, utrpeniu a poníženiu.

Pri príležitosti 330. výročia narodenia Juraja Jánošíka sa obec Terchová rozhodla prevádzkovať v jeho rodnej osade symbolický Jánošíkov dom.

Kontaktujte nás

+421 903 793 100
Jánošíkov dom,
U Jánošov, č. 2198,
013 06 Terchová
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.